لوگو حسابدار برتر

معنی بازپرداخت در حسابداری

دفتر حسابداری

جهت آشنایی با معنی پیش پرداخت در حسابداری ، نخست به تعریف این مفهوم خواهیم پرداخت و پس از آن شیوه ثبت در دفاتر حسابداری و نحوه اصلاح این حساب ها در پایان دوره مالی را ارزیابی می کنیم. بعضی مواقع در سازمان و شرکت حسابداری پیش از اینکه محصول خریداری شده تحویل گرفته شود وجه آن محصول پرداخت می شود. این وجه پرداخت شده را پیش پرداخت در حسابداری نامگذاری می کنند.

انواع پیش پرداخت در حسابداری

پیش پرداخت در حسابداری به اقسام متنوعی تقسیم بندی می شود. چنانچه تمایل دارید معلومات خود را در حیطه حسابداری کامل کنید حتما این مبحث را مطالعه نمایید. انواع پیش پرداخت در حسابداری عبارتند از:

پیش پرداخت خرید کالا

در زمان خرید محصول چنانچه مبلغ محصول خریداری شده به فروشنده پرداخت شود اما محصول همان موقع تحویل داده نشود، این وجه پرداخت شده در ازای خرید محصول، پیش پرداخت خرید محصول نامگذاری می شود.

پیش پرداخت دارایی یا بدهی

همانطور که می دانید پیش پرداخت دارایی به حساب می آید. به بیانی دیگر پول ما که معمولا همان دارایی ما است نزد موسسات دیگر است. بدین علت این حساب به منزله یکی از دارایی های جاری در قسمت بدهکار ترازنامه درج می شود.

پیش پرداخت دارایی ثابت

این نوع حساب شامل مبلغ ثابتی می باشد که جهت خرید دارایی ثابت چون، تجهیزات، خانه ، زمین و…. که در آتی تحویل گرفته خواهد شد پرداخت می شود. داده های مربوط به این حساب معمولا در شرکت حسابداری در نرم افزار حسابداری جمع آوری و ذخیره می شود.

پیش پرداخت دارایی جاری

از دیگر انواع پیش پرداخت در حسابداری می توان به پیش پرداخت دارایی جاری اشاره نمود. چنانچه در زمان خرید دارایی های جاری چون متریال یا سهام، مبلغ مدنظر پیش از اخذ دارایی پرداخت شود این وجه را پیش پرداخت دارایی جاری می نامند.

پیش پرداخت در حسابداری دولتی

انجام خدمات حسابداری

در حسابداری دولتی یکی از اقسام دارایی ها که حساب همیشگی بوده و به سال آینده انتقال داده می شود، حساب پیش پرداخت می باشد. این حساب در حسابداری دولتی وجهی است که پیش از دریافت محصول یا خدمات به فروشنده داده می شود.

پیش پرداخت سرمایه

دارایی هایی چون تجهیزات، ماشین آلات و… جزء دارایی های سرمایه به حساب می آیند. در حقیقت گونه ای سرمایه موسسه می باشند. وجهی که در ازای خرید اینگونه دارایی ها پرداخت می شود، پیش پرداخت سرمایه ای نامگذاری می شوند.

پیش پرداخت مالیات

این نوع پیش پرداخت در حسابداری، وجهی است که به اسم مالیات و به علت اعمال قوانین مالیاتی پرداخت می کنند. ولی همچنان مهلت رسیدگی و مالیات قطعی مشخص برای آنها نرسیده است.

برای مثال این پیش پرداخت مبلغی است که در زمان خرید محصول جهت ارزش افزوده پرداخت می شود. این وجه مالیات بر ارزش افزوده می باشد که در آینده با حساب پیش دریافت مالیات بر ارزش افزوده تهاتر شده و مورد ارزیابی قرار می گیرد. شما می توانید از مجموعه های معتبر خدمات مشاوره مالی و مالیاتی دریافت نمایید و به انجام خدمات مالی و حسابداری بپردازید.

ماهیت پیش پرداخت و پیش دریافت

پرسشی که بایستی در خصوص پیش پرداخت در حسابداری پاسخ دهیم این است که ماهیت این حساب چیست؟ این حساب شامل ماهیت بدهکار است. افزایش در این حساب معمولا در سمت راست و ستون بدهکار و کاهش این حساب در سمت چپ و ستون بستانکار این حساب درج می شود.

ماهیت حساب پیش دریافت در حسابداری برعکس پیش پرداخت بستانکار می باشد. افزایش در این حساب در ستون بستانکار و کاهش در آن در ستون بدهکار ثبت می شود. هر موقع که بخواهید به انجام امور حسابداری دست بزنید حتما بایستی از ماهیت حساب مربوط به آن ثبت آگاه باشید.

پیش پرداخت در ترازنامه

پیش پرداخت در ترازنامه به منزله یکی از دارایی هایی جاری به حساب می آید و در ستون بدهکار این وضعیت مالی درج می شود. در حقیقت زمانی که ما در ازای اخذ محصول یا خدمات، پولی را می پردازیم هر چند این پول نزد موسسه دیگری است و در صندوق یا بانک ما نمی باشد ولی به نوعی جزء دارایی ما به حساب می آید.

ثبت پیش پرداخت در حسابداری

ثبت پیش پرداخت در حسابداری و انجام امور حسابداری یکی از عمده ترین مباحث حسابداری است. اسناد حسابداری برای عرضه گزارشات مالی بایستی به شیوه درست و دقیق ثبت شوند.

ثبت پیش پرداخت هم یکی از ثبت های عمده می باشد. وجه این حساب بایستی به شیوه درست در دفاتر حسابداری ثبت شود تا در گزارش های مالی مسئله ای پیش نیاید. ثبت و انجام خدمات مالی و حسابداری معمولا در نرم افزار دارایی انجام می گیرد.

پیش پرداخت در آغاز به منزله پیش پرداخت درون دفاتر درج می شوند و در پایان سال مالی آن بخش از پیش پرداخت که تحقق یافته از این حساب کم و به حساب هزینه منتقل می شود.

ثبت پیش پرداخت هزینه

وجه پرداخت شده در ازای هزینه ای که تا این زمان اتفاق نیفتاده و در آتی محقق می شود بایستی به منزله پیش پرداخت هزینه در دفاتر حسابداری درج شود. ماهیت این نوع حساب بدهکار می باشد. به عنوان مثال بیمه ساختمان می تواند یک نمونه از این حساب باشد. در زمان بیمه کردن ساختمان موسسه: چنانچه وجه یکساله بیمه را در آغاز سال پرداخت نمایید این وجه به منزله پیش پرداخت بیمه درج می شود.

سند پیش پرداخت هزینه

سند پیش پرداخت هزینه بدین شکل معمولا ثبت می گردد که حساب مربوط به آن بدهکار و حساب بانک بستانکار می شود.

اصلاح حساب پیش پرداخت در حسابداری

در پایان سال مالی جهت تهیه گزارشات مالی و عرضه صورت های مالی حساب پیش پرداخت در حسابداری بایستی اصلاح شود. چرا که قسمتی از وجه پیش پرداخت امکان دارد تا پایان سال مالی به هزینه مبدل شود.

در این صورت آن قسمت از پیش پرداخت که تحقق یافته از حساب پیش پرداخت کم و به هزینه ها افزوده می شود. ثبت این اصلاحات بدین شکل است که حساب هزینه مرتبط بدهکار و حساب پیش پرداخت بستانکار می شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

جست و جو کنید!

آیا سوالات دیگری دارید؟

با کمال میل پاسخگو شما هستیم 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *