لوگو حسابدار برتر

تعریف ریسک مالی چیست

ریسک مالی

یکی از چالش های مهم در سرمایه گذاری به ریسک مالی اختصاص دارد. زیرا در صورت تحلیل و تخمین ناصحیح می تواند باعث از بین رفتن سرمایه برای سود گیران شود. این نوع ریسک در همه مشاغل و سطوح وجود داشته و بسته به درصد آنها روی تجارت مورد نظر تاثیر می گذارد.

پس فرقی ندارد که آیا فرد یک هلدینگ بزرگ یا یک کسب و کار کوچک را اداره می کند. زیرا برخی مواقع فرد مجبور است در تصمیم گیری های مربوط به سرمایه گذاری خطر مالی کند. البته این نوع ریسک در بخش های مختلفی تقسیم بندی می شود و تاثیرات بسزایی بر بازار دارد. ناگفته نماند که ابزارهای کنترل خطر مالی زیاده بوده که فرد یا شرکت بسته به نیاز می تواند یکی از آنها را به کار ببرد.

تعریف ریسک مالی به زبان ساده

ریسک در زبان ساده به معنی تفاوت بین بازده مورد انتظار و بازده واقعی می باشد. همچنین به امکان از بین رفتن پول در سرمایه گذاری های مربوط به تجارت، ریسک مالی گفته می شود. در حالت کلی این مفهوم از توانایی تجارت فرد جهت مدیریت، کنترل و تعهدات مالی اشاره دارد. همچنین درصدی از زیان مالی بالقوه یا عدم اطمینان در تصمیم گیری مختص سرمایه گذاری را به نمایش می گذارد. این نوع ریسک به دلایلی همچون بی ثباتی در بازارهای مالی متعدد (بی ثباتی در نرخ بهره، نرخ ارز) یا قیمت سهام ایجاد می شود.

پس در تعریف خطر مالی بایستی ماندگاری کسب و کار را در اولویت قرار داد. زیرا این روال در فرآیندهای تجاری همچون هزینه تولید، هزینه عملیاتی، توانایی سودآوری و پرداخت حقوق تاثیر می گذارد.

همه سرمایه گذاری های موجود در بازار درصدی از ریسک مالی را تجربه می نمایند. همچنین هر شغلی بازده سرمایه گذاری و خطر مالی متفاوتی را امتحان می کند. البته تفاوت های موجود موارد متعددی همچون امنیت سرمایه گذاری، میزان سودآوری و سرعت رشد پول را در بر می گیرند. درنتیجه جهت پیشگیری از خطرات، روش و راه حل های مناسبی پیدا می کنند.

انواع ریسک مالی

ریسک مالی یک موقعیت فی نفسه در آینده به شمار می رود که باعث از دست دادن رشد تجارتی یا سرمایه می شود. پس به همین علت به غیر از تعریف خطر مالی بایستی از انواع آن در بازار سرمایه گذاری مطلع گردید. بنابراین انواع خطر مالی در بازار سرمایه گذاری به شرح زیر هستند.

ریسک بازار

این نوع ریسک مالی به تمام عوامل موجود در بازار اشاره می کند که سقوط یا موفقیت ارزش یک شرکت به آنها بستگی دارد. بنابراین عوامل تاثیرگذار بر ریسک بازار شامل افزایش نرخ بهره، هزینه های مختص مواد خام و تغییر در نرخ ارز می باشند. برای مثال اگر در نرخ ارز تغییری ایجاد شود قطعا در میزان پرداخت بدهی یا رقابت پذیری تولیدات شرکت یا فرد تاثیر می گذارد.

ریسک اعتباری

ریسک اعتباری مالی به احتمال پرداخت نکردن بدهی به طلبکار همچون تامین کننده موجودی یا بانک اشاره دارد. همچنین ممکن است که ریسک اعتباری از طرف فرد صورت گیرد و مشتری در بازپرداخت با مشکل مواجه شود.

ریسک نقدینگی

ریسک نقدینگی به توانایی مالی فرد در بازه زمانی کوتاه جهت پاسخگویی به تقاضاهای مالی برای انجام معاملات تجاری تعریف می شود. البته مشکلات فی نفسه جریانات نقدی از جمله دلیل ایجاد ریسک نقدینگی می باشند. پس چنین شرایطی به دلایل متعددی همچون کمبود خریدار یا رکود فصلی رخ می دهد.

ریسک عملیاتی

تمام مواردی که به دلیل سیاست ها یا تصمیمات شرکت حسابداری که منجر به ایجاد تاثیر منفی روی جنبه های مختلف کسب و کار یا متحمل شدن زیان می شوند، زیرمجموعه ریسک عملیاتی می باشند. برای مثال بروز نقص فنی یا خطاهای کارکنان جزو ریسک های عملیاتی به شمار می روند.

چگونه دولت ها ریسک مالی را جبران می کنند؟

دولت ها با ایجاد جریانات متعدد سعی در جبران خطر مالی دارند. برای نمونه ریسک سازمانی بر مبنای استاندارد از 5 فاکتور شناسایی دلیل ریسک همچون نظارت، کنترل، اجرا، پیش گرفتن راهبردهای مناسب جهت مقابله با ریسک و تحلیل و ارزیابی آن استفاده می کند. در حالت کلی همه کسب و کارها یا مشاغل بدون توجه به اندازه صنعت خود با کمک روش های زیر تا حدی خطر مالی در تجارت یا امور حسابداری را کنترل می کنند.

توالی مالی با همه طلبکاران مورد بررسی قرار داده می شوند و بر اساس اولویت ها دسته بندی می گردند.
از بیمه جهت مقابله با ریسک تجاری استفاده می کنند.
مشکلات فی نفسه جریانات نقدی را مشخص می کنند و آنها را زیر نظر می گیرند.
خطرات موجود را به طور مداوم ارزیابی می نمایند.
با در نظر گرفتن عوامل موجود درباره ریسک مدنظر تصمیم صحیح اتخاذ می گردد.

تاثیر ریسک مالی بر بازارها

این نوع ریسک تاثیر بسزایی بر روی انواع بازارها می گذارد. برای نمونه ریسک سهام روی نوسانات آنی قیمت سهام تاثیرگذار خواهد بود. همچنین اگر نرخ بهره در بازار تغییر کند قطعا کسب و کارها و مشاغل مختلفی را با خطرات مالی مواجه می نماید. البته ریسک بازار به ریسک غیر قابل تنوع معروف می باشد. زیرا بر روی همه طبقات دارایی اثر داشته و قابل پیش بینی نمی باشد.

ابزارهای کنترل ریسک مالی

ریسک مالی
منابع و ابزارهای متعددی وجود دارند که در دسترس دولت ها، شرکت ها و افراد قرار می گیرند تا میزان خطر مالی را پیش بینی نمایند. سپس بر مبنای همین تخمین ها، تصمیم گیری های مالی صورت می گیرد. البته این ابزارها مجموعه ای از فرآیندها و سیستم ها را شامل می شوند که جهت ارزیابی و شناسایی خطرهای مالی کاربرد دارند.

بنابراین قبل از معرفی ابزارها بهتر است راه های مقابله با صدمات ناشی از خطرات مالی بررسی شوند. این ریسک ها شامل پذیرش ریسک، انتقال ریسک، اشتراک ریسک و حذف خطر ریسک می باشند. برای نمونه در پذیرش ریسک یک شرکت یا فرد به عنوان تولید کننده قادر به پذیرش نوسانات مختص به قیمت کالاها در پروسه تولید می باشد. سپس آنها را در قیمت نهایی کالای مدنظر اعمال می کند.

در حالت کلی از ابزارهای کنترل ریسک مالی که توسط متخصصان و تحلیلگران اقتصادی و سرمایه گذاری به کار برده می شوند موارد زیر را در بر می گیرند.

تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی یکی از ابزارهای مهم در کنترل ریسک مالی در شرکت حسابداری است. همچنین از کلیه جنبه های دارایی سازمان همچون سود جهت برآورد میزان خطر مالی به کار برده می شود. پس این روش برای تخمین ارزش ذاتی امور حسابداری یا شرکت نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

تحلیل تکنیکال

این نوع ابزار کنترل از آمار موجود همراه با حجم معاملات، بازده تاریخی سرمایه گذاری و قیمت سهام برای تخمین وضعیت کنونی به کار برده می شود.

تحلیل کمی

ابزار کنترل تحلیل کمی در پروسه ارزیابی خطر مالی بر مبنای عملکرد دوره ای و گذشته شرکت از طریق محاسبات خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

جست و جو کنید!

آیا سوالات دیگری دارید؟

با کمال میل پاسخگو شما هستیم 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *